Część cebulek posadzono, część uczniowie i mieszkańcy Myszkowa zabrali ze sobą(Myszków) – Na razie jest tu szaro, ale wiosną, kiedy te kwiaty zakwitną piękną, żółtą barwą przyniosą nadzieję ludziom walczącym z chorobą, a nam przypomną, że powinniśmy im ofiarować wiele uwagi i miłości – mówił Grzegorz Nienartowicz, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kampanii „Pola Nadziei”. Na skwerze przy ul. PCK, pomiędzy urzędem pocztowym a magistratem posadzono 7 października cebulki żonkili. Tą, propagująca ideę hospicjum akcja, odbyła się w Myszkowie po raz pierwszy.
Jako pierwsi żonkile na myszkowskich Polach Nadziei posadzili wicestarosta Jan Kieras i burmistrz Janusz Romaniuk. Jako, że akcja swój początek wywodzi ze Szkocji sadzenie żonkili na skwerze w centrum miasta odbywało się przy dźwiękach szkockich dud. Młodzież z myszkowskich szkół i dzieci z miejskich przedszkoli wkładały cebulki roślin w specjalnie przygotowane otwory, na klombie, który swym kształtem przypominał słońce.
– Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Każdy z nas może pomóc potrzebującym wsadzając cebulkę za symboliczną kwotę w wysokości 2 zł. Całkowity dochód ze sprzedaży cebulek zostanie przeznaczony na potrzeby hospicjum – tłumaczył przed akcją Grzegorz Nienartowicz, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kampanii „Pola Nadziei”. Innym celem akcji jest także uwrażliwianie dzieci i młodzieży na potrzeby chorych i możliwość niesienia pomocy, w tym przez promowanie wolontariatu.
Na razie jest tu szaro, ale wiosną, kiedy te kwiaty zakwitną przyniosą nadzieję ludziom chorym a nam przypomną, że powinniśmy im ofiarować wiele uwagi i miłości-mówił Grzegorz Nienartowicz. W Myszkowie posadzono w sumie 150 cebulek żonkili, z których 100 zakupił Urząd Miasta. Chętnych do kupna żonkili było jednak więcej. Te, dla których zabrakło miejsca na klombie były zabierane przez myszkowian do domów, a przez dzieci do szkół, gdzie jak zapewniano miały zostać posadzone. W sadzeniu żonkili wzięli udział także samorządowcy, wśród których znaleźli się burmistrzowie Janusz Romaniuk i Rafał Gil oraz wicestarosta Jan Kieras, przedstawiciel Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej Aneta Długosz oraz Elżbieta Jędrusik i Aneta Wcisło z NZOZ „Palium” w Myszkowie. Miejsce i obsługę techniczną uroczystości zapewnił Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej myszkowskiego urzędu miasta. (rb)